Siyah ve Gri Dekorla Kaygan Koyu İç Mekânları Şekillendirme

 

İç mimarlık insanların beğeni ve ihtiyaçlarına göre estetik ve nitelikli mekan tasarlayan bir meslek grubudur. Mekanların göze hoş görünmesini sağlayarak insanları psikolojik olarak mutlu hissetmelerini sağlar. Peki iç mekan nedir? Bir bölümün kendi sınırlarını oluşturan kısımlardır. Örneğin; duvar, tavan ve döşemeler gibi iç mekanda göze çarpan ilk şey döşemelerdir. Daha sonra mekan incelenir ve en son tavan algılanır. Bu yüzden mekanın dekorasyonu, rengi, dekorları, şık ve ilgi çekici olmalıdır. Renk seçimi iç mekanlarda çok önemli boyuttadır. Nerede, nasıl hangi renk kullanılması gerektiği iç mimarlar tarafından ayarlanması çok önemlidir. Mekanda kullanılacak renk seçimleri tavan, duvar, döşeme boyutlarına göre değişiklik gösterdiği gibi aksesuarlarla mobilyalarla uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir.

 

Siyah ve Gri Dekor

 

Dekorasyonda siyah renk asillik ve sıra dışılık kadar her alanda kullanılmasıyla da ilgi çekici olabilir. Siyah kullanılan iç mekanlarda genellikle modern bir hava olduğunu söylemek mümkündür. Evinizde sadece siyah rengi kullanmak istemiyorsanız her renkle özellikle siyahın tonları olan gri ile dekoratif eşyalar kullanarak süsleyebilirsiniz. Örneğin; siyah kullanılan bir duvara istenilen tabloları gri çerçevelerle veya değişik aksesuarlarla hoş bir görüntü kazandırabilirsiniz. Siyah kullandığınız mobilyalarınızı, gri yastıklarla süslemek de hoş bir görüntü sağlayabilir.

 

Siyah ve Gri Renkle Kaygan Mekanları Şekillendirme

 

Ankara move iç mimarlık olarak tasarım yapılacak bir evde dikkat edilen şeylerden ilki zemindir. Zemin, duvarlar ve tavan olarak incelenmektedir. Plan yapılarak ona göre dekor edilmektedir. Özellikle kaygan zeminlerde mutlaka bir parke döşemesi düşünülür. Evin yapısına ya da kişinin isteği üzerine nasıl bir zemin kaplama yapılacağına karar verilir. Eğer şartlar göz önünde bulundurulmazsa ortaya çıkacak tasarımlar hoş bir görüntü vermez. Son zamanlar rövanşta olan koyu zemin tasarımları çoğu kişi tarafından beğenilmektedir. Siyah veya gri tonlar kullanılarak yapılan zemin kaplama tasarımlarıyla evlerin çok koyu bir görüntüye sahip olunacağı düşünülebilir. Fakat koyu zeminler açık renk mobilyalar ve aksesuarlarla tamamlanırsa hem göz yormayan hem de çok şık tasarımlar ortaya çıkabilmektedir.